Perakende Hesaplama Şablonları

Perakende Hesaplama Şablonları

Stok Gün Sayısı Hesaplama
Stok gün sayısına  neden ihtiyaç duyarız? Öncelikle bu en çok kullanılması gereken ancak bazı perakeneciler tarafından ihmal edilen (belki de bilinmeyen) bir göstergedir. Bize ne sağlar? Bu gösterge ile elimizde mal tutarı ile daha ne kadar satış yapabileceğimizi görebiliriz. Bu gösterge ile ne yapılır?

Ortalama olarak elimizdeki stokların ne kadar günde satabileceğimizi gösterir, ve biz ortalama vademizi de bilirsek, aradaki makas kadar elimizdeki nakit paranın kullanımı veya aradaki fark demektir.   Hesaplama Sayfası

Alış Fiyatına Kar Oranı Eklemek
Bunda ne var ki diyeceksiniz. Ama soruyu şöyle çevirsek, biliyorsunuz perakendede karlılık oranları satış fiyatı veya ciro üzerinden bir orantı yapılmasını öngörüyor. Diyelim ki alış fiyatınızı biliyorsunuz ancak Satış fiyatı üzerinden (veya kimisine göre “Tukarıdan aşağıya”) kar marjı eklemek istiyorsanız? “Bunda ne var ki?” diyenler, bunda çok şey var, eğer kar oranını alış fiyatınıza ilave ederseniz elde edceğiniz rakamlar sizi yanıltır. En iyisi bu şablonu kullanarak satış fiyatlarınızı oluşturun, bu şekilde ay sonunda sürprizle karşı karşıya kalmazsınız.
Hesaplama Sayfası 
Kira Stopajı Hesaplama
 Kira stopajı hesaplamak için genelde yapılan hata kira tutarının %20’sini hesaplamak oluyor. Aslında ters işlem yapılarak brüt tutarın %20’sini hesaplamalı.

Bir örnek ile bunu anlatmak gerekirse beyan ettiğiniz kiranın 1 000 TL olduğunu düşünelim, bu 1 000 TL’nin %20’si (yani 200 TL) stopaj olmalıdır. Ancak genelde kira tutarını işyeri sahibi ile net tutar üzerinden anlaşılmaktadır. Bu örneğimizde anlaştığımız kira 800 TL’dir.

Ancak 800 TL’nin %20’si 200 TL yapmaz. Bu nedenle 800 TL olan kiranın üzerine “üstten” %20 hesaplanacak şekilde bir hesap mantığı oluşturmalıyız.

Sizin için bir hesaplama tablosu oluşturduk ve kullanımınıza sunuyoruz.

Kolay gelsin.

Hesaplama Sayfası